Дъртраковата писта е с дължина от 260 до 398 метра (големите писти са по 1000м.) и минимална широчина от 10 метра (на виражите - 16 м.)

Състезателите карат в посока, обратна на часовниковата стрелка

Във всяка серия се правят по 4 обиколки на пистата.

Във всяка серия участват по 4-ма състезатели (в някои случаи и до 6)

Всички състезатели участват в по 5 серии и се срещат по един път с всички останали пилоти. Общо в едно състезание се правят 20 редовни серии.

Пилотите са разделени в 4 коридора (от външната към вътрешната страна на пистата) така: „А” - червен, „B” - син, „C” - жълт, „D” - бял.

Стартирането в сериите става с работещи двигатели от място и при пълен покой на мотоциклетите.

При допиране на стартовата лента, след като вече е била подадена зелена светлина, направилият фаул старт състезател се отстранява от серията.

В продължение на първите 30 метра след старта всеки пилот е длъжен да се движи по права линия, спазвайки очертанията на своя коридор.

За първото място във всяка отделна серия победителя получава 3 точки, за второ място - 2 точки, за трето място - 1 точка и за четвърто място - 0 точки.

За победител в състезанието се определя онзи мотоциклетист, който е събрал максимален брой точки.

При равенство в точките между двама или повече състезатели се провежда допълнителна серия за определяне на крайното класиране. За всеки следващ етап в световното първенство се класират по осем състезатели, а заелият деветото място участва като резерва.

Серията не се преиграва при падане на един или повече състезатели, ако падането им не е било причинено умишлено от участник в серията. Серията може да бъде завършена само от един състезател.
Ако един мотоциклетист, в старанието си да запази друг участник стане причина за падането, или умишлено причини събарянето на друг състезател, серията се прекратява и виновния се декласира за серията. На негово място не се включва пилот от резервите и серията се преиграва.

Ако на старта мотоциклетът на участник от серията загасне, той може да вземе от бокса резервната си машина, като за това главният съдия определя 2 минути. След изтичането им състезателят не се допуска до старта, а на негово място участва състезател от резервите.